ضيف الموقع

Moja porodica je moj džennet (ترجمة مقال ” أسرتي جنتي” إلى البوسنية)

Moja porodica je moj džennet

Piše: dr. Ahmed el-Rejsuni/ Preveo i prilagodio: Abdusamed Nasuf Bušatlić

 Mnogo je veza i mostova koji povezuju Džennet i porodicu, što nas tjera da kažemo: Uspješna porodica je džennet ovoga svijeta, a zatim je to jedna od džennetskih  staza na onome svijetu.

Džennet je prebivalište milosti i smiraja, na šta aludira ajet: “Gospodaru moj,” – zamoli Musa – “oprosti meni i bratu mome i učini da budemo pod okriljem Tvoje milosti, Ti si od milostivih najmilostiviji!” (El-A’raf, 151.)

Bračna veza, koja je osnova i jezgra porodice, temelji se na ljubavi i samilosti, kao što je došlo u ajetu: I jedan od dokaza njegovih je to što za vas, od vrste vaše, stvara žene da se uz njih smirite, i što između vas uspostavlja ljubav i samilost; to su, zaista, pouke za ljude koji razmišljaju.” (Er-Rum, 21.)

U vjerodostojnoj predaji je došlo: “Vjernik ne mrzi vjernicu (tj. svoju suprugu), ako prezire neku njezinu osobinu, sa nekom drugom osobinom je zadovoljan.” Od žene kao supruge se traži da učini isto. To znači da je mržnja Allahovim zakonom zabranjena u porodici. Porodica bi trebala biti prostor bez mržnje i zlobe, i ambijent u porodici bi trebao biti sličan onome u kojem će živjeti džennetlije, a koji je opisan u ajetu: ”I Mi ćemo zlobu iz grudi njihovih istisnuti, oni će kao braća na divanima jedni prema drugima sjediti.” (El-Hidžr, 47.)

Članovi porodice trebali bi pružiti jedni drugima – prije nego bilo kome drugom – najveći stepen dobrote i dobročinstva, a posebno muž prema svojoj ženi. Za sve što čini od dobra i dobročinstva prema drugim ljudima, muž bi svojoj ženi morao činiti više od toga.

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ženama, a ja sam najbolji prema svojim ženama.” (Tirmizi) I takve, ako Bog da, čeka džennetska nagrada na Ahiretu.

Jedan od temelja sretne porodice je i poslušnost i dobročinstvo prema roditeljima, i to je jedan od najbržih puteva do Dženneta. Muavija ibn Džahime, radijallahu anhu, rekao je: ”Otišao sam Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i izrazio mu svoju želju da idem u džihad, a on me je upitao: ‘Imaš li majku?’ ‘Da’, odgovorio sam, a Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao mi je: ‘Ostani uz svoju majku (tj. čini joj dobročinstvo), tvoj Džennet je pod njezinim nogama.”’ (En-Nesai)

 U Džennetu je potpuna radost, sreća i užitak, kao što je došlo u ajetu: ”I niko ne zna kakve ih, kao nagrada za ono što su činili, skrivene radosti čekaju.” (Es-Sedžda, 17.)

A to je ono što muslimanska porodica postiže na ovome svijetu prije Ahireta, a što je spomenuto u ajetu: ”I oni koji govore: ‘Gospodaru naš, podari nam u ženama našim i djeci našoj radost i učini da se čestiti na nas ugledaju!”’ (El-Furkan, 74.)

Braćo i sestre, Allah nam je podario porodicu da bude naš džennet na ovome svijetu, ali to ovisi o našoj samilosti, ljubavi, toleranciji, pravednosti i dobroti. Ko uspije u svojoj porodici, on je istinski sretnik, a ko ne uspije, on je zaista nesretnik i veliki gubitnik

نص المقال باللغة العربية:

ومضات
أسـرتـي جـنـتـي
روابطُ وجسورٌ عديدةٌ تجمع بين الجنة والأسرة، مما يجعلنا نقول: إن الأسرة الناجحة هي جنةُ الدنيا، ثم هي طريق من طرق الجنة في الآخرة.
فالجنة هي دار الرحمة ومستقرها {قَالَ رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلِأَخِي وَأَدْخِلْنَا فِي رَحْمَتِكَ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِين} [الأعراف: 151]
والرابطة الزوجية التي هي أساس الأسرة ونواتها، قائمة على المودة والرحمة {وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ} [الروم: 21].
وفي الصحيح: «لا يفرَك – أي لا يُـبغضْ – مؤمن مؤمنةً، إن كره منها خُلقا رضي منها آخر». وهي مطلوب منها ذلك نفسه. وهذا معناه أن التباغض ممنوع شرعا داخل الأسرة. فالأسرة يجب أن تكون فضاء بلا بغض ولا كراهية. وهذا يشبه ما سيكون عليه أهل الجنة {وَنَزَعْنَا مَا فِي صُدُورِهِمْ مِنْ غِلٍّ إِخْوَانًا عَلَى سُرُرٍ مُتَقَابِلِين} [الحجر: 47].
والمفروض في أفراد الأسرة أن يقدموا لبعضهم – قبل غيرهم – أقصى درجات الإحسان على كل الأصعدة، وخاصة من الزوج لزوجته. فكل ما يفعله من خير ويقدمه من بر وإحسان، يجب أن يقدم لزوجته أفضل منه. قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: (خيركم خيركم لأهله، وأنا خيركم لأهلي)، فمن فعل ذلك ضَمِن الجنة بفضل من الله تعالى.
ومن أركان الأسرة السعيدة: طاعة الوالدين وبِـرُّهُـما، وهي من أسرع الطرق إلى الجنة. وفي الحديث (الجنة تحت أقدام الأمهات). وروي أيضا: (طاعة الله طاعة الوالد، ومعصية الله معصية الوالد).
وفي الجنة قرة الأعين ومتعتها وسعادتها {فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَا أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ} [السجدة: 17]،
وذلك ما تحققه الأسرة في الدنيا قبل الآخرة {وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا} [الفرقان: 74].
إخواني وأخواتي: الأزواج والآباء والأجداد، أعزائي الأبناء والإخوة والأحفاد.. أسرتكم جعلت لتكون جنة لكم، لكن ذلك يتوقف على تراحمكم وتحابُـبِكم وتسامحكم وبِـرِّكم وإحسانكم. فمن نجح في أسرته، فهو السعيد بحق، ومن فشل وشقي في أسرته، فهو الشقي حقا والفاشل حتما.
وأخيرا أدعوكم إلى القراءة والإقراء لديوان شعري رفيع، مستوحى خصيصا من جنة الأسرة وأجوائها وعلاقاتها. وهو أيضا يربط في عنوانه بين الجنة والأسرة. الديوان الشعري عنوانه (رياحين الجنة)، وهو للشاعر الكبير عمر بهاء الدين الأميري رحمه الله. وقد كَتب معظم قصائده بشاطئ الهرهورة بالرباط، حيث كان يقيم سنين طويلة.
أحمد الريسوني

اظهر المزيد

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى